Plastik Cerrahi Hakkında Son Gelişmeler

Plastik Cerrahi Nedir? Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar? Uzmanı Ve Doktoru Neye Bakar?
Plastik cerrahi hem kişisel isteklere göre hem de genetik, yani kalıtsal olarak meydana gelen bazı problemler için öne çıkmaktadır. Vücudun farklı bölgelerindeki şekil bozukluğu ve beğenilmeyen kısımlar söz konusu olduğu zaman, plastik cerrahi devreye girer. Bu bölgedeki doku bozukluklarının iyileştirilmesi için görev alan uzman doktorlar plastik cerrahi olarak bilinmektedir. Bu konuda kişisel taleplere bağlı olarak doktor ve hasta arasındaki konuşma üzerinden yapılan tetkikler ile beraber tedavi yöntemleri uygulanır.

Plastik Cerrahi Nedir?
Kökeni Yunancadan gelen plastik kelimesi şekillendirmek anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bir kalıba uydurmak biçiminde ifade edilir. Tıbbi açıdan ele alındığı zaman ise plastik cerrahi hemen her sağlık kuruluşunda bulunan bir dal olarak öne çıkıyor. Doğumsal veya sonradan meydana gelmiş şekil bozukluğu ve işlevsel sorun karşısında, vücut görüntüsünü etkileyen durumlar için cerrahi yönden yapılan müdahale plastik cerrahi bünyesinde gerçekleşir. Çok sayıda hastalık ve rahatsızlığın tedavisi gerçekleştirilen plastik cerrahide, vücudun farklı bölümleri için uzmanlık alanları olan doktorlar süreci ele alır.


Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?
Özellikle işlevi geri kazandırmak ve fiziksel görünümü değiştirmek için uygulanan plastik cerrahi, kozmetik ve rekonstrüktif açıdan geniş sınıfa ayrıldığını söylemek gerekir. Örneğin rekonstrüktif cerrahi yöntemi disfonksiyonel vücut kısımlarının iyileştirilmesi amaçlı tedavi yöntemlerini ele alır. Bu durum yapı veya organ çalışması noktasında işlerlik kazandırmak amacıyla gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemi fiziksel açıdan da görüntü düzeltme olanağı sağlasa bile, önceliği her daim işlevselliği kazandırmaktır. Mesela travma nedeniyle kopmuş uzuvları bağlamak ile getirilebilir.
Kozmetik Plastik Cerrah ise hastanın fiziksel açıdan estetik görünümünü geri kazandırmak için ele alınan yöntemdir. Belli başlı bazı teknik ve prensipler ışığı altında uzman doktor kontrolünde gerçekleştirilir. Simetri bir oran bozukluğu, estetiği yok olmuş ve şekil bozuklukları ana hedefleri olarak öne çıkar. Baş ve boyun ile beraber vücudun farklı bölgelerindeki kısımlar bu alan için cerrahi yöntem üzerinden ele alınır.


Plastik Cerrahi Uzmanı ve Doktoru Neye Bakar?
Plastik Cerrahi Uzmanı ve doktoru operasyonel müdahale ile iki farklı kategori altında uygulamayı ele alır. Bunlar içinde kozmetik ve rekonstrüktif yer almaktadır. Her biri kendi içerisinde farklı hastalıkları öne çıkarmak suretiyle tedavi yöntemi uygular.


Plastik Rekonstrüktif Cerrahi:
- Yüz şekil bozuklukları
- Yarı dudak ve damak
- Çene ve yüz ile kafa kemik şekil bozuklukları
- Çene kapanma bozuklukları
- Kulak kepçesi ve kulak bölümünde meydana gelen şekil bozuklukları
- Tükrük bezleri problemi
- Doğumsal tümör
- Yüz kemik ile yumuşak doku travmaları
- Meme yokluğu, asimetri sorunu ya da fazla meme dokusu
- Genital organ doğumsal bozukluklar
Kozmetik (Estetik) Plastik Cerrahi:
- Hem fonksiyonel hem de estetik burun düzeltmesi
- Yüz yenileştirme ve renovasyon
- Göz kapağı estetiği
- Alın kaldırması
- Kulak kepçesi ve benzeri durumlar için estetik uygulama
- Çene küçültme ya da büyütme operasyonel müdahale
- Lazer uygulamaları
- Saç ekimleri
- Bacak kontör düzeltme
- Karın germe
- Cilt bakımı ve girişimleri
Bu şekilde daha oldukça fazla sayıda cerrahi müdahale plastik cerrahi dalı içerisinde ele alınmaktadır. Uzmanlığını geliştirmiş doktorların kontrolü altında gerçekleştirilen bu tedavi yöntemleri, kişinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak yeniden normal yaşantısına dönmesine imkan tanımaktadır.


Plastik Cerrahi Bölümünden Nasıl Randevu Alınır?
Plastik cerrahi bölümünden randevu almak için basit yöntemleri uygulamak yeterlidir. Özellikle devlet hastanelerinden bu konuda randevu alabilmek için 182 randevu numarasını tuşlanabilir. Aynı zamanda Merkezi Hekim Randevu MHRS üzerinden de randevu almak mümkün. Devlet hastanesi dışında özel hastanelerden bu konuda randevu almak için, ilgili hastanenin telefon numarası ya da web adresi gereklidir. Bu şekilde randevu almak sureti ile ilgili sorun karşısında plastik cerrahi desteği almak mümkün.


Plastik Cerrahi ile İlgili Fiziksel ve Psikolojik Sorunlar
Plastik cerrahi hem kişisel istekler doğrultusunda hem de bir mecburiyet altında ele alınabilmektedir. Özellikle gelecek faktörler ya da doğumsal ve kazalar sonucu meydana gelen şekil bozuklukları için, cerrahi müdahale uzman doktor kontrolü altında gerçekleşir.
 Ancak aynı zamanda vücudun farklı kısımlarının psikolojik açıdan kişiyi rahatsız etmesi sebebiyle, kozmetik ve estetik olarak tekrar istenilen görüntüye gelmesi için çözümler üretilmektedir. Bu da kişinin fiziksel sorunu çözerken psikolojik açıdan yeniden pozitif bir bakış açısı yakalamasına imkan verir.